fbpx

Boşanma Süreci ve Sonrası Danışmanlık

Alınan boşanma kararı zorlu bir süreci başlatır fakat bilinçli hareket edildiğinde keyifle yaşanacak yeni bir hayata temel de atabilir. 

Her yıl binlerce aile boşanmanın zorluklarını yaşıyor ve tüm iyi niyetli çabalara rağmen boşanma her zaman aile üyeleri üzerinde hem uzun hem de kısa süreli etkilere sahip oluyor. Bazı kişiler kişilikleri ya da diğer yaşam problemleri nedeniyle boşanmaya eşlik eden değişikliklere karşı savunmasız olabiliyor. Boşanmanın, rahatsız eden etkilerini azaltmak için yapılabilecek bazı şeyler olduğunu biliyoruz.

Danışanlarımıza ve onların çocuklarına boşanmayla daha iyi başa çıkabilmeleri için destek oluyoruz.

Sürecin her aşamasında, birlikte çalışarak ihtiyaç duydukları duygusal ve sosyal beceriler konusunda yardımcı olarak, onların hayatın stresiyle karşı karşıya kaldıklarında daha dirençli olmalarını sağlamayı hedefliyoruz.

Boşanmak zor bir süreç olabilir. Düşünmek gereken birçok konu, yapılacak tonla değişiklik vardır ve sürece dahil olan herkes farklı duygular yaşayacaktır.

Aileler, bu süreçte destek aldıklarında ve süreç doğru yönetildiğinde durumu hem kendileri için hem de varsa çocukları için gelişimsel bir aşama olarak pozitife çevirebilirler.

Bu sürece karar veren aileler için iki şey yapmayı unutmamaları süreci kolaylaştırmak için oldukça önemlidir.

  1. Düşünce ve duygularınızı ifade etmek,
  2. Size yardım edecek kişileri bulmak.

Alınan boşanma kararı zorlu bir süreci başlatır fakat bilinçli hareket edildiğinde keyifle yaşanacak yeni bir hayata temel de atabilir.

  • Süreci yaşayan tüm bireyler destek aldıklarında yeni bir duygusal zeka becerisi kazanırlar,
  • Bu süreçte ve sonrasında sistem içindeki herkes boşanmanın olumsuz etkileriyle baş etmeyi,
  • Birbirinin duygularını anlayabilmeyi ve çocuklara destek olabilmeyi,
  • Değişimle başa çıkabilmeyi ve yeniden yapılanabilmeyi,
  • Belki kişilere zorda gelse bu konu hakkında konuşabilmeyi ve nasıl konuşulacağını öğrenir geliştirirler.