fbpx

Kum Oyunu ile Danışmanlık

Kum oyunu danışanın kendini ifade edebilmesi açısından güvenli bir terapötik araçtır. İki yaşından büyük çocuklar ve her yaştaki yetişkinlerle çalışırken kullanılır.

Kum Oyunu ile Danışmanlık Ne Sağlar?

Danışanlar bu süreçte içinde bulundukları kaosu ve tolere edilemeyen duygularını, paylaşmakta direnç gösterdikleri meselelerini kimseye zarar vermeden deneyimler. Süreç devam ettikçe duygularını sözle ifade etme taraftarı olmayan danışanlarda bile, yaşadıkları kaosu simgeleyen ve onları ifade eden semboller hakkında konuşmak istediği görülebilir.

Kum oyunu için hazırlanmış özel oyun odasında, kişilerin söze dökemedikleri belkide o zamana kadar farkına bile varamadıkları sorunlarını ifade edebilmeleri için güvenli ve kapsayıcı bir ortam sağlanmıştır. Kum odasında bulunan ıslak ve kuru kum tepsileri danışanın duygularını ifade edebilmesi için bir platformdur. Kullanılan materyaller ise kum oyununun kelimeleridir. Danışan ona eşlik eden uzmanla
birlikte kum tepsisinde uygulamalar yapar. Bunun için danışanın herhangi bir sanatsal ya da yaratıcı yetiye sahip olması beklenmez.

Kendi kendine bir yönlendirme sağlayan kum oyunu danışanların tam anlamıyla kendileri gibi olabilmelerine olanak verir. Bu nedenle de çözüm odaklıdır. Kum oyunu sürecinde danışanlar sözel olarak ifade edemeyecekleri ya da sözel ifade etmeyi tercih etmedikleri meselelerle ilgili yeni ifade fırsatı bulurlar.

Kum oyunu bilinç dışının sembolleştirilmesini içerir fakat bunun daha da ötesinde bir süreçtir. Danışanın kendini ifade etmesininde ötesinde keşfetme sürecini de içerir. Kum tepsilerinin uzman tarafından yorumlanması iyileşme için gerekli bir şart değildir. Yorumlama uzmanın kendi süreçlerine ve deneyimlerine de dayalı olduğu göz önünde tutularak yorumlamalarda asgari düzeyde kalınmalıdır. İyileşme sadece sembollerin yorumlanmasında değil danışanın yaşadığı sürecin kendisindedir.